دایرة المعارف مصور امام خمینی(ره

مردی که جهان را تغییر داد

نگاهی به کتاب «دایرة المعارف مصور امام خمینی(ره)»؛ انتشارات سایان
این کتاب زندگی پربار و ارزشمند امام خمینی(س) را از سال 1281 یعنی زمان تولد ایشان تا سال 1368 که رحلت ملکوتی ایشان رخ داد، در بر می گیرد. از ویژگی های این کتاب زبان تصویری آن است به گونه ای که نویسنده در پرداخت به هریک از وقایع زندگی امام به ترتیبی تاریخ ایران را از مقطع تولد امام خمینی(س) تا رحلت ایشان مورد اشاره و گزارش تصویری قرار داده است.
این کتاب من به صورت مستند تهیه شده و کوشیده شده است در بیان هریک از وقایع تاریخی به طور مستند به آن اشاره شود. همچنین در بیان هریک از وقایع تاریخی مستندات با تصویر همراه شده است که این امر جاذبه های کتاب را برای خواننده دو چندان می کند. در این کتاب بیش از 1200 تصویر از متن٬ حاشیه و زمانه ی سید روح الله خمینی می بینید که با هنرمندی سلمان رئیس عبداللهی مدیر هنری این اثر صفحات دیدینی و خواندنی فراهم آورده است که 300 تصویر آن از امام(ه) و سایر تصاویر مربوط به وقایع تاریخی این دوره از سال 1281 شمسی تا 1368 است. بسیاری از این تصاویر اغلب دیده نشده اند.
این عکسها از آرشیوهای مختلفی خریداری شده است که منبع تهیه هر کدام از عکس ها و عکاسانش در پایان کتاب در بخش نمایه عکس‌ها آمده است. تمامی عکس‌های کتاب دارای شناسنامه و اطلاعاتی است که مخاطب را در جریان ارتباط این عکس با متن کتاب قرار می دهد.

پرداختن به زندگی امام(س) و سلوک ایشان با توجه به شرایط نسل جدید اهمیت ویژه ای دارد، چرا که نسل نوجوان و جوان ما آشنایی زیادی با تاریخ معاصر و زندگی امام خمینی(س) ندارد.
نه تنها مخاطبین داخلی بلکه با توجه به موج بیداری اسلامی در جهان نیاز به چنین کتاب هایی به شدت احساس می شود. کتاب دایرة المعارف تاریخ زندگی امام خمینی(س) ویژگی های لازم را برای ترجمه و حتی دستمایه قرار دادن آن برای ساخت فیلم را داراست. این کتاب ظرفیت خوبی برای جذب مخاطب دارد و از این نظر قابل تحسین است.

از دیگر ویژگی مهم این کتاب  وقتی می بینیم این کتاب از سوی یک فرد حقیقی و نه دولتی و حتی شبه دولتی تهیه و تدوین شده ارزش کار بیش از پیش برجسته می شود.

برای نگارش این کتاب از منابع متعددی که در این سال ها پیرامون زندگی امام خمینی و تاریخ این دوران طولانی منتشر شده است استفاده شده است. از کتاب های تاریخی و تحلیلی تا خاطرات منتشر نشده .جز مواردی خاص از مصاحبه در این کتاب استفاده نشده است.بسیاری از همراهان امام در مقاطع مختلف در مصاحبه های متعدد حرف هایشان را گفته اند. از مقابله آن چند مصاحبه بهتر می‌توان به حقیقت اتفاقات نزدیک شد. از سوی دیگر از برخی دوره‌های زندگی امام خمینی بیش از نیم قرن می‌گذرد و رجوع به حافظه‌ها پس از این مدت طولانی چندان صحیح به نظر نمی‌رسد و اسناد و آثار منتشر شده منابع بهتری هستند. از منابع اصلی این کتاب مجموعه ارزشمند صحیفه امام (مجموعه سخنرانی‌ها٬ پیام‌ها و نامه‌های امام) و آثار منتشر شده ازامام خمینی است که به همت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به صورت الکترونیکی موجود و راه‌گشای محققان است.

این کتاب دوازده فصل دارد که هر کدام به بخش هایی کوچک تر تقسیم شده و گاهشمار‌هایی که مخاطب را در سیر حوادث قرار می دهد که به قرار زیر است:

فصل اول: تلخ و شیرین خمین
فصل دوم: کلاه پهلوی
فصل سوم: در کشاکش سیاست
فصل چهارم: زمزمه‌های مرجعیت
فصل پنجم: اعتراض به آمریکا٬ تبعید به ترکیه
فصل ششم: روایت سال‌های نجف
فصل هفتم: روزهای پاریس
فصل هشتم: به سوی سرنوشت
فصل نهم: از مقاومت تا پیروزی
فصل دهم: چپ‌ها و راست‌ها
فصل یازدهم: پیروزی‌ها و شکست‌ها
فصل دوازدهم: آخرین روزها آخرین حرف‌ها
ویژگی مهم این دایره المعارف، بررسی سیر جامع و کامل زندگی امام خمینی(ره) در قبل و بعد از انقلاب است و بسیاری از وقایع تاریخی زندگی ایشان از وقایع مشروطه و جنگ‌های جهانی و حضور ایشان در حوزه علمیه و انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مرور شده است.

کتاب دایرة المعارف تاریخ زندگی امام خمینی(س) از سوی انتشارات سایان در قطع شابک و در 524 صفحه منتشر شده است. این کتاب دارای 12 فصل است. علاوه بر آن در پایان کتاب شاهد دو ضمیمه به زبان های انگلیسی و عربی هم هستیم.

منبع: موسسه کتاب متن

خرید